Pages Menu
Categories Menu

Jaki olej lać do diesla?

Chociaż samochody z silnikiem benzynowym sprzedają się coraz lepiej to tzw. ropniaki mają wciąż swoich zwolenników. Aby silnik dieslowski posłużył nam jak najdłużej należy o niego dbać. Jednym z elementów konserwacji takiego silnika jest używanie właściwego oleju.

Jaki olej do silników z pompowtryskiwaczami?

Olej taki powinien spełniać normę VW 501.01, VW 506.01, 507.00. Nie odpowiedni olej w silniku z pompowtryskiwaczami może znacząco obniżyć żywotność wałka lub nawet go uszkodzić. Zaniedbanie takie może nas drogo kosztować w warsztacie samochodowym.

Samochód z DPF

Pojazdy wyposażone w filtr cząsteczek stałych także są wrażliwe na rodzaj oleju, który się do nich wlewa. Powinny być to oleje o niskiej zawartości popiołów czyli LowSAPS. Wszystkie oleje mają dodatki uszlachetniające, które chronią je przed utlenianiem i działaniem niskich temperatur pomagają także chronić silnik przed korozją i zużyciem. Podczas pracy silnika niewielkie ilości oleju dostają się do komory spalania i tam zostają spalone. Dodatki uszlachetniające w nich zawarte spalają się także ale pozostaje po nich popiół siarczanowy, który zatyka filtr DPF. Właśnie dlatego tego typu silniki muszą mieć oleje z jak najmniejszą ilością takich dodatków.

Jak wybrać olej do silników z filtrem cząsteczek stałych?

Powinniśmy szukać na opakowaniu oznaczeń LowSAPS. Możemy wybrać także oleje z klasy ACEA z literką C. W trosce o nas producenci silników i olejów wprowadzają na rynek oleje tzw. LongLife, które są dostosowane do długotrwałej współpracy z konkretnym rodzajem silnika. Aby znaleźć olej odpowiedni dla naszego auta na butelce musimy znaleźć normę producenta naszego samochodu, którą olej musi spełniać aby być LongLife np. w Mercedesie jest to 229.5, 229.51.
Silniki są coraz bardziej nowoczesne i skomplikowane, kiedyś wystarczyło powiedzieć, że chcemy olej do disela teraz należy podać markę i model auta, rodzaj zasilania i silnika. Cóż, musimy się do tego przystosować, alternatywą jest przesiąść się do starych, wysłużonych modeli aut.

Zdjęcia pobrano z: http://dpfecoserwis.pl Dziękuję za wsparcie merytoryczne.